Witaj gościu, dołącz do nas! Dołącz   Zaloguj się
Z Kronik Borysa ► ARKANA BODYBUILDINGU →→ Złote proporcje
#1

[Obrazek: QylevhH.png]

Przy modelowaniu sylwetki nie ma nic gorszego, niż działanie bez ustalonego wzorca. Doprowadza to nie tylko do braku chęci, zaniku motywacji, ale też do zbyt dużych zniekształceń i dysproporcji, przez co potencjalny amator siłowni odbierany jest jak zwalisty troll czy przerośnięty koks, paradoksalnie widząc siebie jako dość atrakcyjnego.

Nie sztuką jest stworzyć ogromne muskuły, sztuka zaczyna się w momencie, gdy wszystko ze sobą współgra wizualnie. Wtedy niezależnie czy jesteśmy szczupli, atletyczni czy bardziej krępi, przy złotych proporcjach każdy będzie prezentował estetyczną namiastkę męskiej doskonałości fizycznej, w której żaden mięsień nie będzie nigdy nadmiernie obciążony.

Mówiąc jaśniej, perfekcja fizyczna oznacza, że szyja, barki, klatka piersiowa, talia, grzbiet, nogi są równomiernie umięśnione i proporcjonalnie rozwinięte na kształt litery "V". Każdy brak w zakresie symetrii zaburza harmonijny wygląd sylwetki i pozbawia ją jakże upragnionych westchnień u płci pięknej, dla której wymuskany heros o złotych proporcjach jest niemal z pogranicza baśni o królewiczu.

Jeśli jest coś, co wyznacza pewien wzorzec idealnych proporcji, definiuje masywność naszego szkieletu jak i ciała, to właśnie miednica (biodra), z której obwodu wynikają pozostałe wymiary:

[Obrazek: JaayCCj.png]
Wszelkie pomiary wykonujemy najlepiej z samego rana po przebudzeniu, kiedy mięśnie są ostudzone. Centymetra nie naciągamy ani nie pozostawiamy zbyt luźno (!). Pomiary tak jak na rysunku - szyja górna część, napięty biceps, klatka neutralnie bez wdechu, przedramię prostej ręki, pas jako najwęższe miejsce nad biodrami pod pępkiem, biodra przy wystających kościach w najszerszym obwodzie, udo i łydka prostej nogi w największym obwodzie.
[Obrazek: zijGvYj.png]
Pierwsze, co należy zrobić przy wyznaczaniu swojego przedziału proporcji, to zmierzenie zawartości tkanki tłuszczowej. Na stronie podano najdokładniejsze metody pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej na podstawie grubości fałdów skórnych z różnych części ciała. Dla przybliżonych obliczeń, ale ze stosunkowo dużym marginesem błędu, można skorzystać z poniższej tabelki:

[Obrazek: hjvKe3I.png]
W pierwszej kolumnie wiek zestawiony z grubością fałdu skórnego w pierwszym wierszu, dający wynik w postaci przybliżonej zawartości tkanki tłuszczowej. Instrukcja pomiaru wygląda następująco -

lub suwmiarką mierzymy grubość fałdu skórnego pionowego w odległości około 3 cm na prawo lub lewo do pępka. Otrzymany wymiar w milimetrach zestawiamy z naszym wiekiem i otrzymujemy przybliżony pomiar otłuszczenia.

Jeśli wartość oscyluje między 6-13 ? (najlepiej 6-9%), możemy śmiało przejść do powyższej pierwszej tabeli i odnaleźć wymiar bioder oraz powiązaną z nią tężyznę. W dalszym etapie zapisujemy nasze wymiary w dzienniku treningowym, a obok wymiary wyjściowe złotych proporcji. Wtedy ukazuje się najsłabsze ogniwo, nad którym najbardziej musimy się skupić przez kolejne 2-3 miesiące, zanim dokonamy ponownie pomiarów. Najczęściej są to niedociągnięcia klatki piersiowej/góry pleców oraz zbyt duży obwód w pasie w sylwetce "typu A" albo sylwetka "typu I" o słabych proporcjach ramion, klatki piersiowej i nóg.

To jest właśnie podstawowy wyznacznik motywacji, zawsze dowiadujemy się co stanowi główny mankament sylwetki, niezależny od tego, co widzimy na co dzień w lustrze. Gdy osiągniemy wymarzone proporcje i pragniemy dalszych zmian - logicznie podwyższamy poprzeczkę o jeden stopień wyżej lub doskonalimy gęstość/wytrzymałość/wydolność mięśni w zakresie stałych proporcji.

 x 0  x 0 


Odpowiedz
#2

Dzięki. Chciałem sprawdzić 'gdzie jestem'.
W sumie to wszystkie wymiary są (wg. tej tabeli oczywista) osiągnięte, poza jednym..
Tak - talia Wink

 x 0  x 0 


Odpowiedz
#3

Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy artykułów z serii "arkana bodybuildingu".

 x 0  x 0 


Odpowiedz
#4

Obrazki się skończyły. Ktoś się nie bał i wszystkie .. pożyczył. Prosił bym o odświeżenie linków. Dziękuję.

 x 0  x 0 


Odpowiedz
#5

Borys Wrzuciłem twoje zdjęcia u siebie na folderze w imgur.
YarekK2 Zdjęcia odświeżone, możesz korzystać.

 x 0  x 0 


"Nie możesz pozostawić wszystkiego losowi. On ma wiele do zrobienia. Czasami musisz mu pomóc. " - Leonardo da Vinci
Odpowiedz
#6

Dzięki. Wszedłem na photobucket i okazało się, że się zeszmacili, znaczy skomercjalizowali, na szczęście to nie jedyny hosting plików.
Chyba zacznę tworzyć 3 niezależne kopie tych obrazków.

 x 0  x 0 


Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Theme © iAndrew 2016 - Forum software by © MyBB