Witaj gościu, dołącz do nas! Dołącz   Zaloguj się
Dom inteligentny
#1

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-05-2021, 09:08 AM przez Gapiak.)

Cześć wszystkim! Temat pewnie rzeka ale jestem ciekawy. Chodzi mi o osoby, które posiadają inteligentny dom. Gdybym budował dom drugi raz to zrezygnowałbym z: / dodałbym. Czysto teoretycznie nie patrząc na koszty (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku)

 x 0  x 0  x 0  x 0 


Odpowiedz
#2

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-06-2021, 09:45 AM przez beren.)

Gdybym budował drugi raz, to okablowałbym dom. Teraz mam większość bezprzewodowo i działa dobrze, może nawet bardzo dobrze, jednak kabel to kabel. W chwili obecnej steruje:
- oświetleniem
- ogrzewaniem
- roletami
- bramy wjazdowa i garażowa
- furtka
- nawodnienie
- odczyty temperatur, wilgotności i ciśnienia
- odczyty jasności
- pomiar jakości powietrza
- czujki dymu
- pomiar energii niektórych punktów typu pralka, suszarka
- pomiar energii pobranej przez cały dom, jak również energii oddanej
- pomiar energii wyprodukowanej przez falownik
- czujki ruchu do zapalania świateł
- sterowanie zaworem wody i czujniki zalania
- roboty odkurzające
To tak z grubsza, całość nie wyszła tak tragicznie drogo. Można wszystko ciągle rozbudowywać. Jednak jeśli robi się samemu, trzeba się liczyć z tym, że jest to niesamowity pochłaniacz czasu. Super zabawka, ale jednak nie każdy może tego czasu tyle mieć. Jeśli nie chcesz okablowywać domu, polecam od razu wkładać podwójne puszki w miejsca, którymi chciałbyś sterować. Wiele osób będzie ci polecać wszelkiej maści moduły wifi. Są nawet spoko, ale od razu musisz liczyć się z tym, że łatwo dojść do momentu, kiedy routery ci nie wydolą, a często bywa tak, iż ludziom wydaje się, że router za 200zl to już taka maszyna, że hoho. Oczywiście tak czy owak warto inwestować też w dobry sprzęt, by pokryć cały dom i ogród zasięgiem wifi. Ze swojej strony, jeśli miałoby być bezprzewodowo radzę pójść w technologię zigbee lub zwave. Są to protokoły stworzone pod automatykę domowa. Te pierwsze tak samo cenowo jak wifi, może ciut droższe, to drugie już zdecydowanie droższe. Na pewno natkniesz się na sprzęty typu Tuya, Xiaomi i inne tego typu. One również są fajne, bardzo przystępne cenowo (zarówno wifi, jak zigbee, a nawet Bluetooth), tylko musisz pamiętać, że z fabrycznymi rozwiązaniami łączą się one z chińskimi serwerami i generalnie wymagają internetu do działania. Padnie ci internet (nie mam na myśli sieci LAN/wifi w domu), dom nie działa, bo nie ma komunikacji z chińskimi serwerami. To pociąga pewne ryzyka typu, włączysz gdzieś jakaś grzałkę, będzie reguła, która ma ja wyłączyć, padnie net, reguła już jej nie wyłączy i liczysz wówczas tylko na zabezpieczenia samej grzałki (oczywiście to prosty przykład). Z mojej strony polecam sobie ogarnąć firmę która co zrobi to dobrze, albo próbować ogarnąć własny serwer automatyki domowej typu Home Assistant. Grupy jakie polecam to Inteligentna Grupa, Inteligentny Dom i jeśli byś poszedł w stronę własnego serwera, to Home Assistant Polska.
https://cyberware.pl/zdalny-dostep-do-au...wdrozenie/

 x 0  x 0  x 0  x 0 


Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Theme © iAndrew 2020 - Forum software by © MyBB