Witaj gościu, dołącz do nas! Dołącz   Zaloguj się
Seriale godne polecenia
#25

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2021, 18:03 PM przez LilPeneros.)

Co do miniserialu "Car", to czytałem ostatnio o historii Iwana Groźnego i doszedłem do wniosku, że w całej Europie nie było chyba takiego władcy, którego w takim stopniu obawialiby się jego poddani.

W starożytności jak jakiś władca grecki okazywał się tyranem i terroryzował swoich poddanych zdarzało się, że ludzie...pozbywali się go.
W VI wieku p.n.e. w sycylijskim mieście Akragas rządził niejaki Falaris (ok. 570-554 p.n.e.), który lubował się w torturowaniu swoich wrogów.
Miał ich umieszczać w tzw. byku Falarisa, choć sam nie był jego konstruktorem. Była to figura wykonana z brązu (który szybko się nagrzewa), wydrążony w środku. Delikwenta, który odważył się podpaść tyranowi, umieszczano w wnętrzu, po czym pod urządzeniem rozpalano ogień, aby nieszczęśnik upiekł się żywcem. Podobno w nosie byka znajdowały się gwizdki, które bucząc, miały zagłuszać krzyki mordowanego. Pierwszą ofiarą tej metody zadawania śmierci miał być wynalazca byka, ateński kotlarz Perillus. Nie chcąc uwierzyć w skuteczność "machiny", Falaris zażądał demonstracji - kazał Perillusowi wejść do środka i udawać jęczenie, chciał bowiem sprawdzić funkcjonalność gwizdków. Gdy wynalazca znalazł się w środku, pod bykiem rozpalono ogień. Perillus wprawdzie wyszedł z tego cało, bowiem nim zdołał się upiec, tyran łaskawie go uwolnił, po czym... rozkazał strącić wynalazcę ze skały. Nosił wilk razy kilka... Po latach Falaris sam stał się ofiarą figury. Mieszkańcy Akragas nie mogli znieść ciągłego poczucia niebezpieczeństwa i przemocy, toteż zdecydowali się zrzucić tyrana z tronu, i zademonstrować mu "fantastyczność" jego byka.

Być może Rosjanie byli tak zastraszeni przez Iwana Groźnego, że nikt z nich nawet nie myślał aby spróbować go obalić.

 x 0  x 0  x 0  x 0 


Odpowiedz
#26

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2021, 18:29 PM przez vlad1431.)

Dlatego rządy totalitarne kończą się rewolucjami. Carat sam sobie zasłużył na rewolucję. Mnie najbardziej śmieszy historia Katarzyny Wielkiej. Słynny feldmarszałek Grigorij Potiomkin w czasie kiedy Katarzyna Wielka wizytowała okoliczne wioski, gdzie ludzie zwykle przymierali głodem, Potiomkin kazał wymalować przednie części domów, by wyglądały na to, że panuje ogólny dobrobyt. I tak przez setki lat do dziś im zostało oszukiwanie się nawzajem. I tak jak każda dyktatura Carat skończył się z dniem Rewolucji Październikowej. Ogólnie przykra historia, bo Ci co pochodzili z rodzin inteligenckich, często nie narzekali na późniejszych potomków rodziny carskiej, ale ogólne zapuszczenie kraju i ciemnota spowodowały to, że latwo tą chołotą można było manipulować. I tak z mało znanych, ale być może wiarygodnych źródeł, Lenin był opłacany przez Niemców, który to potem wynagradzał wszystkich tych którzy byli za rewolucją. Płacił każdemu kto skandował hasła rewolucyjne więcej niż jakby chodził do pracy.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 x 1  x 0  x 0  x 0 


Odpowiedz
#27

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2021, 21:07 PM przez LilPeneros.)

Problem z rewolucjami jest taki, że niby w przeszłości obalały one legalne rządy i po ich przeprowadzeniu miało żyć się rzekomo ludziom w tych krajach lepiej, a w praktyce jakby spojrzeć np. na Rewolucję Francuską w XVIII wieku czy Rewolucję bolszewicką w Rosji na początku XX wieku, to i jedna i druga ma pewną cechę wspólną - terror rewolucyjny.
Szczególnie w Rosji było to strasznym zjawiskiem, a przykładem niech będzie tzw. CzeKa:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czeka

W akapicie "Czerwony terror".

Sowiecki dyktator Stalin podobno tworząc NKWD (następca Czeki) miał wzorować się na Opriczninie cara Iwana Groźnego.

 x 0  x 0  x 0  x 0 


Odpowiedz
#28

Ostatni car jest wyśmiewany za to że w największym państwie na świecie pozwolił na rewolucję. Nie wiem jaka była historia francuskiej, ale Carat sobie zasłużył na to gnębieniem własnego narodu przez setki lat. A co dalej było to już zupełnie inna historia. Przeklęta ziemia.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 x 0  x 0  x 0  x 0 


Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości


Theme © iAndrew 2020 - Forum software by © MyBB